آیات در باب قلمرو دین

دین اسلام خاتَم ادیان و پیامبر اکرم 

حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) آخرین 

پیامبران الهی است: و لکن رسول الله و خاتم النبیین؛

.ولی رسول خدا و خاتم و آخرین پیامبران است.»، دین او کامل است: الیوم اکملت لکم دینکم؛

.امروز دین شما را کامل کردم.»، و تنها دین اسلام برگزیده و مورد رضایت خداوند متعال از 

زمان پیامبر اکرم حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) تا 

قیامت می‌باشد: و رضیت لکم الاسلام دینا؛

.و اسلام را به عنوان آئین (جاودان) شما پذیرفتم.». هر کس بجز آن دینی داشته باشد از وی پذیرفته نیست: و من یبتغ غیر الاسلام دیناً فلن یقبل منه و هو فی الآخره من الخاسرین؛

و هر کس جز اسلام (و تسلیم در برابر فرمان حق) آیینی برای خود انتخاب کند، از او پذیرفته نخواهد شد، و او در آخرت، از زیانکاران است»، خداوند تمام برنامه‌های لازم را برای 

سعادت انسان در دنیا و آخرت فرو فرستاده و هر آنچه بشر بدان نیاز دارد در کتاب آسمانی، قرآن، بیان کرده است: و نزلنا علیک الکتاب تبیاناً لکلّ شیء؛

.و ما این کتاب (آسمانی) را بر تو نازل کردیم که بیانگر همه چیز است،.» ، آن 

کتاب از هیچ چیز فروگذار نکرده است: و لا رطب و لا یابس الا فی کتاب مبین؛ 

.و نه هیچ تر و خشکی وجود دارد جز اینکه در کتاب آشکار (در کتاب علم خدا) ثبت است»، انسان به مقتدا و راهبر پیامبر و امام معصوم نیاز دارد تا آن برنامه‌ها را برای وی تبیین کند: و یعلمهم الکتاب و الحکمه؛

.و کتاب و 

حکمت بیاموزد،.»، حکومت از آن خداست، هیچ کس بر دیگری حق اطاعت ندارد مگر آنان که خداوند اختیار دهد: اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم؛

.اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و صاحبان امر را،.» پیامبر و ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) بر تمام شؤون انسان به 

اذن خداوند 

حکومت و 

ولایت تشریعی و 

تکوینی دارند: الست اولی بکم من انفسکم؟؛ 

آیا من از خود شما به نفوستان اولی نیستم».
اگر در مورد شانی از شؤون اجتماعی، ی، اقتصادی، خانوادگی و غیر آن حکمی نمایند، دیگران حق سرپیچی ندارند:و ما کان لمؤمن و لا مؤمنه اذا قضی الله و رسوله امراً ان ی لهم الخیره من امرهم؛

هیچ 

مرد و 

زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و پیامبرش امری را لازم بدانند اختیاری از خود (در برابر فرمان خدا) داشته باشد،.». آنان که از احکام و قوانین الهی سرپیچی کنند 

فاسق و یا کافرند: من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون؛

.و آنها که به احکامی که خدا نازل کرده حکم نمی‌کنند کافرند» 

پیامبر و 

امیرالمؤمنین و 

امام حسن (علیه‌السّلام)، حکومت تشکیل دادند و دیگر امامان معصوم (علیهم‌السّلام) اگر می‌توانستند حکومت به پا می‌داشتند. اصول فوق، علاوه بر اینکه آیات قرآن و کلمات معصومین (علیهم‌السّلام) بر آن دلالت دارد، میان همه مسلمانان ضروری است. تنها در کلیت اصل اخیر و شمول آن در مورد امامان، 

اهل سنت تشکیک دارند ولی آن اصل نیز در میان 

شیعیان ضروری است.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها